Wczesna Interwencja, Wczesne Wspomaganie Rozwoju... o co w tym chodzi? cz.1

W pierwszej chwili zawarte w tytule tego tekstu nazwy wsparcia mogą świadczyć o tym, że pojęcia te dotyczą dwóch zupełnie różnych rzeczy. Czy tak jest w rzeczywistości? I tak i nie, a żeby odpowiedzieć nieco jaśniej - odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ w założeniu oba pojęcia dotyczą tego samego - pomagania dzieciom i rodzinom możliwie jak najszybciej jest to możliwe. Realizują to jednak w różnych aspektach. 

Wczesna Interwencja (WI) to nazwa dla rodzaju wsparcia, które jest realizowane w założeniu zdrowotnym (medycznym), zaś Wczesne Wspomaganie Rozwoju (WWR) jest to termin funkcjonujący w środowisku edukacyjnym. Ten tekst będzie dotyczyć tylko Wczesnej Interwencji.
Znalezione obrazy dla zapytania obrazek wczesna interwencja

Wspomniane wyżej instytucje WI mają na celu przeprowadzenie diagnozy dziecka, aby zapewnić mu odpowiedni rodzaj wsparcia w możliwie jak najszybszym terminie. Wydają one skierowania, niezbędne do prowadzenia dalszej pomocy dzieciom i ich rodzinom w innych instytucjach, przeznaczonych do konkretnego problemu (dopasowanych do tych, opisanych w diagnozie). Placówki te przyjmują dzieci do 7 roku życia, co jest zrozumiałe - jeśli chcemy mówić o interwencji realizowanej jak najszybciej jest to możliwe, ciężko powiedzieć o osobie starszej, że jest u niej to praktykowane. Najlepiej, by do takich placówek trafiały już noworodki. Obecnie standardem jest to, że takie oddziały funkcjonują w każdym większym mieście w Polsce i nie powinno być problemu z dostaniem się do nich. 

Znalezione obrazy dla zapytania ciąża

Diagnozują one i wspierają dzieci:
  • zagrożone nieprawidłowym rozwojem, z grupy wysokiego ryzyka ciążowo-porodowego, np. wcześniaki, dzieci niedotlenione okołoporodowo, matek, które miały problemy w trakcie ciąży (np. cukrzyca ciężarnych, choroby tarczycy)
  • opóźnione w rozwoju psychoruchowym i/lub upośledzone umysłowo, m.in. z niepełnosprawnością ruchową, autyzmemepilepsją, chorobami uwarunkowanymi genetycznie, porażeniem mózgowym.
Możemy wyróżnić rodzaje WI, m.in. logopedyczna, terapeutyczna itp. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje ok. 30 Ośrodków Wczesnej Interwencji, które oferują pomoc blisko 13 tys. dzieci i ich rodziny. W następnym tekście krótko opiszę drugi rodzaj wczesnego wsparcia, wspomniany w tym materiale - Wczesne Wspomaganie Rozwoju (WWR).

M.













BIBLIOGRAFIA


OBRAZY


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Coś nowego

Nietykalni

Osoby dorosłe ze spektrum autyzmu