Wczesna Interwencja, Wczesne Wspomaganie Rozwoju... o co w tym chodzi? cz.2
Witajcie...
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dzisiaj mała garść informacji na temat Wczesnego Wspomagania Rozwoju.
Zgodnie z obowiązującym prawem, od 2005 roku istnieje konieczność powoływania zespołów Wczesnego Wspomagania Rozwoju, na terenie całego kraju w różnych placówkach oświatowych. Zajęcia WWR mogą być organizowane w przedszkolach, szkołach czy poradniach. Oczywiście tylko wtedy, gdy placówka jest wyposażona w przeznaczone do takich zajęć narzędzia. Samo WWR obejmuje zarówno dzieci, jak i ich najbliższych.
![Znalezione obrazy dla zapytania wczesne wspomaganie rozwoju](https://miriada.edu.pl/wp-content/gallery/miriada2011/wczesne_1.jpg)
Jakie funkcje pełni WWR:
- informacyjną (o przebiegu rehabilitacji, o możliwościach i formach wsparcia),
- diagnostyczną (rozpoznanie kliniczne),
- stymulacyjną (prowadzenie wieloaspektowego prowadzenia dziecka),
- wspierającą (akcentuje mocne strony dziecka i jego osiągnięcia rozwojowe).
Jak dostać się na zajęcia WWR?
Należy otrzymać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, która jest wydawana przez rejonową (dla danego miejsca zamieszkania) poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
O ile "Wczesna Interwencja", którą opisałem w powszednim tekście, może być prowadzona prewencyjnie u dzieci "z grupy ryzyka", zagrożonych możliwością wystąpienia zaburzeń rozwojowych, o tyle WWR obejmuje tylko dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością.
Co to oznacza?
Osoby, u których rozwój jest ("tylko") zagrożony, nie są one obejmowane wsparciem edukacyjnym, przez co paradoksalnie idea wczesnego wsparcia sama sobie zaprzecza.
Jeśli chodzi o ilość, to na przestrzeni ostatnich lat ilość zespołów WWR wzrasta. W 2017 roku w Polsce funkcjonowało blisko 57 tyś. zespołów WWR, zarówno w publicznych i niepublicznych placówkach. Mimo to nadal tworzą się kolejki w sprawie wydawania orzeczeń, ponieważ w ostatnich latach odnotowano również spory wzrost wydawanych orzeczeń, a więc stwierdzania występowania niepełnosprawności lub konieczności wspierania rozwoju. Dlaczego tak się dzieje? Być może postaram się poruszyć ten temat w przyszłości...
M.
BIBLIOGRAFIA
OBRAZY
https://miriada.edu.pl/wczesne-wspomaganie-rozwoju/
http://www.sosw.wschowa.com.pl/index.php/wczesne-wspomaganie-rozwoju-dziecka
Komentarze
Prześlij komentarz