Porozmawiajmy o stopniach
Cześć Kochani !
W poprzednim artykule wspomniałam, że niepełnosprawność intelektualna (NI) ma stopnie, więc dziś trochę o nich porozmawiamy.
Jak wspomniałam wcześniej mamy dwie klasyfikacje ICD oraz DSM.
ICD 10 oraz DSM 5 przyjmuje 4 stopnie NI:
- lekki (DSM 5: 69-55 IQ)
- umiarkowany (DSM 5: 54-40 IQ)
- znaczny (DSM 5: 39-25 IQ)
- głęboki (DSM 5: 24 - poniżej IQ)
Poniższe zdjęcia opisują stopnie NI wg DSM 5.
Źródło: DMS 5
Musimy pamiętać, że " ocena funkcjonowania intelektualnego możliwa jest w każdym wieku, jednak narzędzia używane przez psychologa różnią się zdecydowanie.
Małe dziecko(do 3. roku życia), dziecko starsze z dużymi opóźnieniami w rozwoju (również osoba dorosła z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim) zostaną zbadane przy użyciu odpowiedniej skali rozwojowej (na przykład Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej, Dziecięcej Skali Rozwoju)" (K. Pawelczak, 2011, str. 40).
Jednak dokonując oceny rozwoju intelektualnego nie możemy opierać się tylko na testach inteligencji i zdobytych punktach. Musimy też ocenić różne sfery funkcjonowania oraz uwarunkowania, oddziaływania społeczne i środowiskowe oraz otrzymywane wsparcie o których będzie mowa z kolejnym Naszym spotkaniem.
Trzymajcie się !
J.C
Bibliografia:
K.Pawelczak, 2011, Niepełnosprawność intelektualna (str 39-40), w: Nieznane? Poznane, zaburzenia rozwojowe u dzieci z rzadkimi zespołami genetycznymi i wadami wrodzonymi, red. nauk: M. Buchnat, K. Pawelczak
DSM 5, str 38-42
Komentarze
Prześlij komentarz